hlavná stránka

Kontakt Múzeum Fofogaléria Download


Ako to už býva, na začiatku bola len dreváreň pri rodičovskom dome, kde si miestny občan Podkoníc pre vlastnú spomienku odkladal od detstva svoje lyže. Neskôr sa k nim pridávali aj lyže od známych a vznikla tak istá zberateľská vášeň. Keď sa k tomu pridala neutíchajúca láska k lyžovaniu, horám a turistike začal sa rodiť nápad. A dnes sa nápad premieňa na skutočnosť. 

V Podkoniciach, v obci neďaleko Banskej Bystrice v sobotu 1. septembra 2007 otvorili historicky prvé Slovenské Lyžiarske Múzeum.
Ten malý chlapec je dnes zrelý muž, lyžiarsky inštruktor a turistický sprievodca Igor Bobák, ktorý v zrekonštruovaných priestoroch rodičovského domu 
v Podkoniciach otvoril svoje múzeum.

Príďte sa aj Vy pozrieť na lyže, na ktorých sa skôr narodení učili lyžovať a ktoré ste možno aj Vy len nedávno vyhodili pri upratovaní pivníc, alebo podkroví.

Príďte sa pozrieť na lyže, na ktorých pretekali známe osobnosti tohto športu v minulosti - Jana Gantnerová- Šoltýsová (reprezentantka ČSSR, ZOH Sarajevo 1984), Katarína Gálfiová, bratia Krajňákovci, Alexander Telgártsky, Dušan Haring a mnohé ďalšie osobnosti tohto športu.

Aké kúsky sa p. Bobákovi podarilo zozbierať a čo všetko v múzeu vystavuje, sa máte možnosť dozvedieť pri návšteve tohto originálneho múzea.

Ak máte niečo, čo si myslíte, že stojí za vystavenie v múzeu, kľudne to zo sebou zoberte.

Slovenské lyžiarske múzeum bolo zriadené v starorodičovskom dome v  Podkoniciach a bolo vybudované nielen pre reprezentáciu a zviditeľnenie obce Podkonice, ale hlavne pre rozvoj vidieckeho turizmu. Dáva celkové zhrnutie lyžiarskej histórie za posledných 130 rokov. Obsahuje 650 exponátov lyží, lyžiarskych palíc a tiež 85 kusov lyžiarskych topánok. Ďalej sa tu nachádza fotogaléria  a textová dokumentácia z histórie slovenského lyžovania a z významných lyžiarskych podujatí. Taktiež sú tu vystavené významné trofeje a poháre z lyžiarskych podujatí. Jednotlivé exponáty sú vystavené v štyroch miestnostiach a zároveň v schodišťovom priestore. V suteréne je vytvorená skalná miestnosť klenbového typu s drevenou podlahou, kde sa nachádzajú ukážky z obdobia spred 100 rokov, ako ľudia na Slovensku začali využívať sklz na snehu. Nachádzajú sa tu krnačky, ktoré sa využívali na prepravu dreva z lesa. Ďalej sú tu vystavené menšie typy krnačiek a sánok, ktoré slúžili hlavne na zábavu deťom a mládeže. Tiež v danom priestore môžme nájsť snežnice, ktoré v minulosti slúžili na pešiu chôdzu po snehu. Schodišťom prechádzame do miestnosti, ktorá sa nazýva drevená. Jej príznačný názov svedčí o tom, že sa tu nachádzajú len drevené lyže, storočné a viacročné spolu s výstavnou skriňou, ktorá obsahuje znaky lyžiarskych osobností za Rakúsko-Uhorska, ďalej sa tu nachádza výstavná tabuľa, ktorá hovorí o začiatkoch lyžovania na Slovensku a v Európe. Potom prechádzame do miestnosti, ktorá sa nazýva preteková. Tu sú umiestnené lyže a fotodokumentácia významných slovenských lyžiarov a s časti aj svetových lyžiarov ako napr. Ingemar Stenmark (Švédsko), bratia Mahreovci (USA), ktorí vybojovali cenné trofeje na Veľkej cene Demänovských jaskýň (Svetový pohár). Zo slovenských významných lyžiarov môžem spomenúť Janu Gantnerovú Šoltýsovú. V danej miestnosti sú vystavené jej lyže na ktorých reprezentovala bývalé Československo na Olympiáde v Sarajeve. Ďalšie exponátne kusy sú lyže bratov Bírešovcov, ktorí reprezentovali Československo na Olympiáde v Calgery Canada. Aby sme nezabudli aj na pretek o Zjazdovú cenu Podkoníc, ktorý bol usporiadaný v 50-tych rokoch minulého storočia, nachádzajú sa tu aj lyže z tohto preteku. Nakoniec prechádzame do poslednej miestnosti, ktorá sa volá amatérska. Tu sú vystavené amatérske lyže, ktoré sa približovali k pretekovým lyžiam. Tiež sa tu nachádzajú vzácne trofeje zo slovenských podujatí. Významné sú tu lyže p. Zibrina, ktorý patril medzi zakladateľov slovenského horolezectva. 

V exteriéri  je  vytvorený skanzen lanoviek a vlekov. Nachádzajú sa tu významné exponáty, ktoré pred niekoľkými rokmi prevážali lyžiarov, turistov vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, Malej Fatre, v Slovenskom rudohorí. V príprave je samostatná časť stránok venovaná skanzenu lanoviek a vlekov.

Celková výstavná plocha je 75 m2. V podkroví domu sa nachádza depozit, kde je uložených ďalších 130 kusov výstavných artiklov. Tento by som rád v budúcnosti prerobil na ďalšiu expozíciu na ploche cca 40 m2. Nachádza sa tu aj exteliér – priestor kde sú vystavené sklznice lyží.

Slovenské lyžiarske múzeum neprinesie finančný výnos, ako väčšina múzeí a galérií na Slovensku, ale sprítomní ducha lyžovania minulých rokov pre našu mládež, budúcich reprezentantov Slovenska, ako aj pre nás všetkých. Táto moja myšlienka nadväzuje na citát: „Každá krajina sveta by mala mať vlastné športové múzeum na zachovanie časti svojej histórie“ M. Juan Antonio Samaranch, 1993, predseda MOV (1980 – 2000).

stránka je optimalizovaná pre FIREFOX